Aero + Jachta Holany

Čtvrtá kempovací sezóna byla zahájena ke konci května poblíž Holan u České Lípy. Počasí bylo spíš aprílové, střídalo se slunce s teplotou kolem 18 stupňů s deštěm a silným, studeným větrem. Dešťové přeháňky nás ale zastihly jen v čase, kdy nás to moc netrápilo (buďto v noci nebo když se zrovna dalo kde schovat).

Oba kempy mají stejného majitele a nachází se vedle sebe na břehu Milčanského rybníka, který dotváří neskutečnou atmosféru a naskýtá až kýčovitý pohled při večerním západu slunce. Okolí rybníka je poseto chatami zasazenými v lese mezi pískovcovými skalami.

Aero (ve kterém jsme měli náš základní tábor) je spíše rodinný kemp s možností ubytování v chatkách, penzionu, karavanech a stanech. Kapacita pro stany a karavany je pouze 15 + 6. Vedlejší Jachta má výrazně vyšší ubytovací kapacitu a zároveň restauraci se zahrádkou (která je ovšem z Aera dostupná mmj. přes branku v plotě).

Kemp Aero je klidnější a výhodnější pro rodiny s dětmi. Děti se vyřádí na rozlehlém dětském hřišti, trampolínách, případně v létě ve velkém, 25 metrů dlouhém bazénu. Dále jsou k dispozici hřiště na tenis, volejbal, beach volejbal a na travnatém plácku branky na fotbal. Na břehu je možné zapůjčit lodičky a šlapadla. Nechybí samozřejmě velké ohniště ve stínu pod břízami přímo u břehu rybníka, které jsme oba večery vydatně využívali 🙂

V restauraci kempu Jachta vaří (ve srovnání s jinými kempy) nadprůměrně, jako velké plus hodnotím fakt, že menu nenabízí pouze smažená jídla jako většina ostatních kempů u nás.

Celkově kemp Aero hodnotím jako jeden z nejlepších, do kterého jsme zatím zavítali. Ne, že by v něm bylo vše dokonalé, ale úroveň vybavení, služeb a okolní příroda v kombinaci se vstřícnými, příjemnými majiteli i personálem působí jako celek na návštěvníka velice pozitivně.

VÝLETY

Dolanský rybník

V sobotu dopoledne jsme vyrazili na procházku k hrázi Dolanského rybníka (příjemná, nenáročná procházka cca 2 km dlouhá (+2 zpět)). Po cestě jsme minuli zříceninu hradu Milčany (mimochodem malých zřícenin hradů je v okolí nespočet). Pod hrází Hrázského rybníka jsme přešli přes krásný, klenutý, kamenný most. Za dalších 200 metrů se před námi objevil Dolanský vodopád s přivaděčem vody vytesaným do pískovcové skály. Napravo od vodopádu si bystřejší všimli malé jeskyně. V cíli cesty, u hráze Dolanského rybníka, nás přivítaly na mostě sedící sochy Panny a Hastrmana. Část naší výpravy volila k cíli cestu po vodě (přes Milčanský rybník a poté potokem téměř až ke kamennému mostu, dál už byl potok nesjízdný a muselo se po svých).

Po obědě a odpoledním relaxu v kempu jsme si ještě obešli celý rybník dokola, abychom si udělali ten správný hlad a žízeň. Opět cca 4 km.

Ronov

V neděli jsme po sbalení věcí a rozloučení se s kempem vyjeli východním směrem dobýt hrad Ronov (tedy spíš zříceninu, takže nebylo až tak co dobývat :-)). Zaparkovali jsme na polní cestě u obce Stranné a vydali se na nahoru na Ronov. Kopec se zříceninou ční 200 výškových metrů nad okolní krajinu, takže sliboval zajímavé výhledy.

Další tipy na výlety

Víc jsme toho za víkend nestihli, ale plánujeme návrat v některé z příštích sezón. V okolí ještě heslovitě Národní přírodní památka Peklo v údolí Robečského potoka (skály, jeskyně), Úštěk (ptačí domky, muzeum čertů, akvárium), pískovna Dubice nebo Pekelné doly.