Stan

Outwell Dash 4 je můj aktuální hlavní stan (od sezóny 2023). Jde o tunelový stan se 3 pruty pro 4 osoby. Tunelové stany mají pruty umístěny v řadě za sebou (na rozdíl od „klasických“ stanů, které je kříží). Stavba je i přes velikost relativně jednoduchá. Pruty se nastrkají na příslušná místa, na konci se stan ukotví 2 kolíky a celý se dopředu natáhne, čímž se vlastně postaví. Pak už se jen dokolíkuje, šňůrami vypne a připojí podlážka předsíně.

Předchozí stan Husky bizon 3 mi sloužil 5 sezón, ale od roku 2023 beru na kempování i syna, takže by rozměrově už nestačil, protože většina stanů je koncipována spíš pro méně lidí než tvrdí marketingové materiály. Např. stany pro 4 osoby mívají šířku ložnice 240 cm, ale karimatky, které kupuji, mají šiřku 63 cm, což znamená, že do takové ložnice 4 vedle sebe nacpu jen těžko…

Ale konečne ke stanu. Kromě velikosti jsem chtěl vyřešit i výšku stanu (kvůli komfortnějšímu oblékání) a zatmavení ložnice (pro kvalitnější spánek).

Outwell Dash 4 měří na výšku 195 cm (v předsíni vnitřní výška 185 cm) a musím říct, že je oblékání nesrovnatelně pohodlnější, nehledě nato, že samotná předsíň je v porovnání s Huskym výrazně prostornější (260 x 220 cm). Zatmavení ložnice určitě není dokonalé a jiné značky to umí lépe, na druhou stranu proti původnímu stanu se vyspíme déle.

Celkové rozměry stanu (půdorys) jsou 260 x 450 cm, což je u takto vysokých stanů tunelového typu pro 4 osoby prakticky nejmenší možná plocha. To byl i můj záměr koupit relativně velký stan ale ve své kategorii řekněme nejmenší, aby nebyl problém ho v hlavní sezóně postavit i na menším prostoru.

Odolnost tropika i podlážky velice podobná Huskymu, s vodou nikdy problém nebyl.

Husky Bizon 3 je menší stan pro 3 osoby s 1 ložnicí, moskytiérou a předsíní. Udávaná odolnost podlážky je 7 000 mm vodní sloupec, odolnost tropika pak 4 000 mm vody. Za celou dobu používání jsem ani při větším dešti a větru neměl nikdy ve stanu vodu. Kromě odolnosti samotného stanu používám i různé impregnace (viz. níže).

Hlavní kostrou stanu jsou 2 durawrapové pruty (měly by mít vyšší životnost než pruty sklolaminátové) + 1 další prut drží tvar předsíně. Předsíň je fajn pro odkládání menších zavazadel a bot, které v ní nemůžou zmoknout, na druhou stranu předsíň nemá vlastni podlážku, takže potenciálně při nesprávném postavení stanu (např. v mírném kopečku) můžou tyto věci při silnějším dešti odspodu provlhnout.

Stan má dále 2 vchody (používám výhradně ten předsíňový), nahoře 2 větrací okénka a uvnitř pak 2 velké kapsy po stranách a 1 odkládací síťku u stropu.
Jako slabinu stanu vidím přiložené ocelové kolíky pro ukotvení stanu. Ty se mi pravidelně na tvrdším podkladu (např. kameny nebo hodně vysušená země v létě) ohýbají. Lze samozřejmě dokoupit jinde kvalitnější kolíky, bohužel jsem zatím na takové nenarazil.

Sbalený stan nezabírá mnoho místa (45 x 15 cm) a váží cca 4 kg, v rámci svojí kategorie bych ho hodnotil jako nadprůměrný a určitě doporučil.

Karimatky

První sezónu jsem v domnění vyššího komfortu jezdil s matrací (nafukovací postelí) Intex. Ta byla ovšem poměrně velká i po vyfouknutí, vyžadovala nutnost přibalovat pumpičku s sebou a hlavně její „zvlněný“ profil nezajišťoval zrovna pohodlný spánek. Ve druhé sezóně jsem se rozhodl pořídit samonafukovací karimatky. Kvůli pohodlí a své mírně vyšší hmotnosti jsem chtěl karimatku vyšší a zaroveň i širší, aby se nestalo, že během spánku skončím mimo karimatku na podlážce stanu. Koupil jsem karimatku dánského výrobce Outwell, konkrétně Outwell Sleepin Single 5.0 a spaní ve stanu se posunulo na vyšší level. Karimatka má 5 cm na výšku a 63 cm na šířku.

Spacáky

Chybama se člověk učí, a tak jsem se po x letech používání spacáku dozvěděl, že opravdu nemůže být spacák půl roku zavřený ve skříni v převozním obalu. Důvodem je, že se mu pravděpodobně přelámou vlákna a pomalu začne ztrácet svoje tepelné vlastnosti.

Pravda můj původní spacák Loap Diamond nebyl extra hřejivý nikdy, jeho horní limit (komfortní teplota) byl +10 stupňů, což samo o sobě stačí spíš na letní noci a po zkušenosti z května 2020, kdy teplota v kempu k ránu klesala k 7 stupňům, jsem se rozhodl ho vyměnit. Po příjezdů domů jsem navíc v železářství koupil 4 do kulata zahnuté háčky a našrouboval jsem je do horní police vysoké šatní skříně, aby mohly oba spacáky po celý rok viset a nemačkaly se v převozním pytli.

Aktuálně mám pro malou dětský spacák s horním limitem +5 stupňů (extrém -10), který je určený pro děti do 145 cm. Myslím, že pro menší děti je rozhodně lepší než dospělácký, protože má menší rozměry a dokážou ho rychleji vyhřát. Konkrétně jde o spacák Husky Kids Merlot. Ještě se nestalo, že by ji někdy v něm byla zima, naopak spíš v létě při tropických nocích je lepší ho používat jen jako deku, jinak se v něm potí.

Od června 2020 mám pro sebe spacák Vango Atlas 250 s udávaným komfortem v +6 stupních (extrém -14). Zatím testován na cca 12 stupňů a pro tuto teplotu je lepší jako deka, jinak je v něm dost velké teplo. Uvidíme, jak ho prověří nižší teploty.

Impregnace

Pro zvýšení nepromokavosti stanu, bot i oblečení používám impregnační spreje. Aktuálně mám doma Collonil Carbon Pro a W5 Waterproofing Spray z Lidlu. W5 se dá pořídit ani ne za třetinu ceny Collonilu a věřte mi, že 3krát lepší Collonil určitě není. Je pravda, že když měl být vytrvalejší déšť, tak jsem radši použil Collonil, ale W5 si s „běžným“ deštěm poradí v pohodě. Asi je to o prioritách, ale Collonil bych příště koupil jen za nějakou akční cenu, určitě ne za plnou, která je kolem 300 korun.

Kempingový nábytek

Protože často minimálně snídáme u stanu, hledal jsem nějaký set stolu a židliček, který by byl praktický a nezabíral mnoho místa v kufru auta. Po delším hledání jsem nakonec koupil v Lidlu Crivit Skládací kempingový nábytek za cca 1 200 korun. V autě zabere minimum místa, přitom se skládá ze 4 stoliček a 1 stolu. V pohodě se u něj naji i 4 dospělí, protože stůl má nastavitelnou výšku nohou a stoličky nosnost 100 kg (osobně vyzkoušeno, nemám do nich daleko).

Mám ho už od první sezóny a stále drží, a to ho mimo kempy používám i na vlastní zahradě, když přijde větší návštěva dětí. Jeho nesporné výhody jsou skladnost, snadná údržba a v neposlední řadě fakt, že stoličky nejsou spojeny se stolem jako u jiných modelů a dají se tudíž snadno přenášet i dětmi (např. sezení u ohně).

Přístřešek ke stanu

Ke stanu, ať už jako stínění nebo i proti dešti se hodi skládací přístřešek. 2krát za sebou jsem měl nejlevnější altán Happy Green Party 3 x 3m (cena cca 700 korun), ten ale není určený proti dešti. Jeho složení je relativně rychlé a výhodou je i nízká hmotnost. Trubky jsou ale z abnormálně tenké oceli a když přijde vítr, déšť nebo kombinace obojího, tak má velký problém. Voda začne zatékat za bočnice a celá konstrukce se lehce zboří. Pokud je člověk zrovna pod ním, tak může hromadící se vodu vylévat, v opačném případě přijde ke zbořené konstrukci. Což se mi stalo naposled v srpnu 2019, když jsem ráno vylezl ze stanu.

Poté jsem koupil altán Makers Tarra, který má stejné rozměry základny (3 x 3m), tím ale podobnost končí. Konstrukce je výrazně robustnější, profily jsou v horní části nejen po obvodu a kolmo na střed, ale i další šíkmé profily zaručující jako celek výrazně vyšší tuhost. Celá konstrukce se skládá jako harmonika. Altán je proti předchozímu i voděodolný. Nevýhodou jsou větší rozměry i po složení (155 x 22 x 22 cm) i hmotnost (20 kg). Altán vyzkoušen jak v dešti, tak na slunci a funguje velice dobře. Rozložení i složení zabere ve 2 lidech včetně ukotvení pouhé 2 minuty, to se mi na něm líbí asi nejvíc.

Ranní vaření čaje / kakaa

Ranní čaj se určitě hodí, minimálně, když jsou chladnější rána. Od sezóny 2023 jsem obměnil vybavení. Původní lihový vařič Yate, který v kombinaci se Solo voskovými svitky (i lihovými tabletami) zanechával na ešusu černou mastnotu, kterou jsem musel po každém vaření v kuchyňce řešit, už mě trochu přestal bavit. Navíc původní standardní ešus už byl poškrábaný a občas se na něm něco připálilo.

Kamarád, který jezdí na motorce, mě přivedl na myšlenku malého plynového vařiče. Pořídil jsem miniaturní Pinguin Surpass Steel vařič, který nezabere skoro žádné místo, a k němu plynovou kartuši prostřední velikosti (230g). Vařič je kompatibilní se všemi kartušemi, které mají závit.

Zároveň jsem v Decathlonu koupil velice praktický ešus s nepřilnavým povrchem a dalším příslušenstvím. Tato kombinace je úplně jiný komfort než původní řešení.

Kromě čajů vařič s ešusem využívám i k vaření, resp. ohřevu jídla od Express menu, které musím doporučit, velice často jde o výrazně kvalitnější jídlo než jaké nabízejí kempy, a na plynu je do minuty ready to eat.

Opékání

Ke kempování pro nás neodmyslitelně patří opékání buřtů, ať už špekáčků nebo klobás. Vždy aspoň 1 večer na každém kempování opékáme. Používám teleskopické opékací vidlice. Jejich výhodou je skladnost a nízká hmotnost, nevýhodou pak nízká životnost (začínají se rozpadat v kloubových spojeních).

Stanové kolíky

Po zkušenostech z několika kempů s kamennými / skalnatými podložími a různými stanovými kolíky (originál ke stanu a další dokupované rozličných velikostí a tvarů) musím přidat tip na kvalitní kolíky, které jsem konečně našel. Jde víceménně o 250ky hřebíky s plastovým okem na vytahování. Jsou poměrně dost těžké, ale silou je nabijete do prakticky jakéhokoliv podloží, aniž by se zdeformovaly.