Kemp Sobotka pod Humprechtem

V polovině června 2019 jsme se vydali do kempu Sobotka pod Humprechtem. Počasí bylo jako na houpačce, velké dusno se střídalo s bouřkami s vydatným deštěm. Bouřky nás ale naštěstí zastihly jen pod střechou restaurace v kempu.

Kemp leží ani ne kilometr severně od města Sobotka a jeho poloha ho předurčuje jako výchozí bod k výletům do Českého ráje. Součástí kempu je koupaliště, které bylo v době naší návštěvy naplněno cca do poloviny, ale voda v něm byla příjemně prohřátá. Pro ubytované je koupaliště v ceně.

Celý areál je zatravněný a převážně rovinatý, takže stan se dá postavit prakticky kdekoliv. Kromě stanu se dá přespat i v karavanech, chatkách nebo pokojích, které jsou v rámci hlavní budovy s recepcí, restaurací a sociálním zařízením.

Pro děti je k dispozici i hřiště, v době naší návštěvy ale v poměrně zbídačeném stavu, určitě by zasloužilo rekonstrukci.

Cenově patří kemp k těm levnějším, ale služby jsou na velice dobré úrovni, personál sympatický, vaří slušně, dají se případně dokoupit i snídaně nebo polopenze. Minus kempu vidím v čistotě sociálního zařízení, to by mohlo být o něco lepší.

VÝLETY

Hrad Kost

Pěšky, autem nebo v sezóně i autobusem se dá dostat na hrad Kost, který se nachází jen 3,5 km od kempu. Hrad se tyčí nad údolím Plakánek na pískovcové skále.

Zajímavý je pro rodiny s dětmi i výběr prohlídkových okruhů. Myslí zde právě nato, že malé dítě není schopné udržet např. 1,5 hodiny pozornost nad suchými dospěláckými tématy jako je historie hradu. Vybrali jsme na děti zaměřený okruh s názvem „Z pohádky do pohádky“, který trval 45 minut. Děti s nadšením hltaly slova průvodkyně a nikdo za celou dobu nefňukal, že ho to nebaví. Tento moderní trend se začíná objevovat i na dalších hradech a zámcích, a to je určitě dobře nejen pro návštěvníky, ale i pro majitele, kteří tak dokáží nalákat další turisty, kteří by na hrad třeba nedorazili. V roce 2020 probíhá bohužel rekonstrukce hradu a ten je otevřen v sezóně jen o víkendech a nabízí pouze klasický 60-minutový prohlídkový okruh.

Údolí Plakánek

S výletem na hrad Kost doporučuji spojit procházku údolím Plakánek, jehož naučná stezka u hradu začíná. Tam a zpět stezka měří necelé 3 km.

Údolí bylo vyhlášeno přírodní rezervací pro přítomnost vzácných druhů rostlin, živočichů i svoji malebnost uprostřed pískovcových skal. Naučná stezka pak s nimi turisty seznamuje.

Staré Hrady

13 km na jih od kempu najdete velice originální hrad Staré Hrady. Hrad je zaměřen prakticky výhradně na děti, resp. rodiny s dětmi. Na všech prohlídkových okruzích se setkáte s jejich vlastními vytvořenými pohádkovými postavami s vtipnými jmény.

Na hradě jsme byli již několikrát a jako nejlepší bych hodnotil okruhy Zámecké pohádkové sklepení a Hradní pohádková půda. Kromě toho jsou v areálu hradu k vidění různá domácí zvířata, rytířské souboje nebo dětmi vždy oblíbené malováni na obličej.

Hrad Trosky

Pokud kempujete kdekoliv v Českém ráji, tak je téměř povinnost navštívit (aspoň jednou za život) jeho ikonu, hrad Trosky. Z hradu toho už moc nezbylo, ale výhledy z něj jsou úchvatné. Na nižší z hradních věží Babě (47 m) se nachází nejvyšší vyhlídkový bod, a pod vyšší věží Pannou (57 m) je také vyhlídka, ale na vrchol této věže se nedostanete.

Humprecht

Z kempu co by kamenem dohodil se tyčí nad Sobotkou zámek Humprecht. Z vyhlídkového ochozu má být údajně vidět až na Krkonoše, ale osobně mě tento zámek jako tip pro výlet s dětmi moc nenalákal…

Další výlety do Českého ráje najdete ještě ve článku o kempování v Mladějově.