Aero Holany

Téměř ke konci prázdnin (17.-20.8.) jsme se vydali na dlouho očekávaný vrchol roku 2023. Kemp na okraji CHKO Kokořínsko, nedaleko České Lípy, už jsme totiž znali z roku 2021 a byli z něj nadšeni (i přesto, že jsme ho tehdy navštívili během covidu, mimo hlavní sezónu – v květnu, a tudíž ho měli téměř sami pro sebe).

Report z roku 2021 najdete zde:

Holany 2021 – Kempování s výlety (kempovanisvylety.cz)

Navzdory menšímu nedorozumění ohledně stanových míst jsme si toto výjimečné místo opět skvěle užili. Navíc se nás sešla velká tlupa (22 účastníků včetně dětí), celkově je potenciální základna pro naše stanování každý rok větší, což mě těší.

Počasí jsme si lepší přát nemohli – bylo pravé prázdninové, a tak jsme tentokrát trávili poměrně hodně času i v místním bazénu. Celkově se za 2 roky v kempu nic zásadně nezměnilo – stejní majitelé i vysoká úroveň služeb.

Největší přidanou hodnotu tohoto rodinného kempu vidím v přístupu majitelů k naplňování jeho kapacity, kdy ubytovávají pouze tolik zákazníků, aby nebyl snížen komfort těch ostatních. Toto (pro mě elementární) pravidlo v hlavní sezóně nedodržuje snad ani polovina provozovatelů kempů u nás.

VÝLETY

Sloup a Pekelné doly

Největší porci výletů do okolí jsme absolvovali už v pátek, a všechny z nich určitě můžeme doporučit dospělým i dětem.

Jako první cíl byl vybrán skalní hrad Sloup ve stejnojmenné obci. Tento malebný hrad posazený na vysoké skále na první pohled učaruje každému. Zejména starší generace z nostalgie ocení i skutečnost, že se v jeho kulisách natáčelo řada záběrů z filmu S čerty nejsou žerty.

Krátkou procházkou z hradu se dá dojít k vyhlídce Na Stráži, kde se, krom skvělého panoramatu na hrad, můžete i neméně skvěle naobědvat.

Denní program už byl pro menší děti poměrně náročný, přesto nás čekal ještě jeden pozoruhodný cíl. Nedaleko Sloupu se totiž nachází jeskyně Pekelné doly, která je pěknou atrakcí (nejen) pro děti. Navíc se zde opět natáčela část výše zmíněné pohádky.

Dolanský vodopád

Na sobotu byl v plánu pouze nenáročný program v okolí kempu po vlastní ose. Pěšky jsme se vydali směrem k uměle vytvořenému Dolanskému vodopádu s několika zajímavostmi po cestě. O výletě se nebudu rozepisovat do detailu, prakticky kopíruje ten z roku 2021 (viz. odkaz nahoře).

Na zpáteční cestě jsme obešli Milčanský rybník z druhé strany a skončili v sousedním kempu Jachta na obědě. Poté následovala zasloužená siesta, koupání v bazénu a volný program. Završením dne pak byl večerní venkovní koncert na Jachtě.

Zahrádky

V neděli bylo na pořadu dne neoblíbené balení, po kterém už se většina rozjela do svých domovů. My jsme ještě poobědvali v Zahrádkách, kde jsme si následně prošli i zámeckou zahradu a obhlédli místní zámek.