Níže popisuji starší kempovačky, ke kterým nemám dostatečnou fotodokumentaci. To ovšem neznamená, že by šlo o méněcenné kempy nebo slabší zážitky. Často právě naopak, jen jsme je absolvovali dávno předtím, než vznikla myšlenka tohoto blogu.

Radim – kemp Na venkově

Srdcová záležitost – kemp Na venkově byl ten, který to celé odstratoval. V minulém čase o něm píšu, protože tento kemp již od roku 2020 neexistuje. Kemp se nacházel na okraji obce Radim u Luže na Chrudimsku. Měli jsme to štěstí ho navštívit v červnu 2018 a červenci 2019.

Kemp svým pojetím dost odlišný od všech ostatních, které jsme poté navštívili, což bylo dáno jeho holandskými majiteli. Majitelé koupili zemědělskou usedlost s velkým přilehlým pozemkem (zahrada / louka). V domě sami žili, v přilehlé stodole pak byla velká herna s hračkami, knihami, kulečníkem, fotbálkem a dalšími proprietami pro krácení dlouhé chvíle v případě nepříznivého počasí, vše pro návštěvníky kempu zdarma. Dále se zde nacházela recepce s barem.

Na louce byly elektrické přípojky, takže se dalo ubytovat ve svém karavanu nebo stanu. Dále majitelé pronajímali vlastní karavany a velké stany. K ubytovací ploše se dalo autem dostat pouze za účelem vybalení a postavení stanu, poté stála všechna auta za závorou na parkovišti, především kvůli bezpečnosti dětí. Dále bylo k dispozicii ještě dětské hřiště, ohniště a přes léto i velký nadzemní bazén. Pro děti (i dospělé) byla v areálu parádní šlapací autíčka. Ceny v kempu byly nastavené malinko výše (pro holandskou klientelu), na druhou stranu za vše, co bylo k dispozici, se nic navíc nepřiplácelo. V tomto ohledu by se řada kempů s českým provozovatelem od nich mohla učit.

Majitelé (velice sympatičtí starší manželé) museli ze zdravotních důvodů kemp prodat a vrátit se zpět do Holandska. Nový majitel již kemp neprovozuje.

Pokud jde o výlety do okolí, tak největší lákadlo jsou určitě Toulovcovy Maštale (pískovcové skalní útvary). Super zážitek je návštěva Pekla Čertovina u Hlinska. Zajímavá je blízká zřícenina hradu Košumberk nebo zámek Nové Hrady.

Jindřiš – kemp Jindřiš

V srpnu roku 2018 jsme zavítali do jižních Čech, konkrétně do obce Jindřiš u Jindřichova Hradce. Počasí bylo první 2 dny parádní letní, poslední den se ochladilo.

Kemp je umístěný v kopci, majitel tuto jeho nevýhodu přeměnil ve výhodu terénními úpravami, díky kterým vznikly jakési terasy, které dávají ubytovaným zároveň pocit většího soukromí.

Plusem kempu je čistota, vybavená kuchyňka, pěkné sociální zařízení, ochotný majitel a geniální poloha (vzhledem k možnostem v okolí). Mínusem pak absence dětského hřiště v areálu a obecně vyžití přímo v kempu.

400 metrů od kempu ale najdete hostinec U Dělostřelců, kde perfektně vaří a mají krásné venkovní posezení u rybníka i s dětským hřištěm. Za vesnicí se dá pak v parném letním počasí využít Pískovna, kde je hezké přírodní koupání.

Obec leží na trati úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Doporučuji vlakem se projet, protože příroda České Kanady je sama o sobě malebná a když se vám zadaří, tak se můžete v sezóně svézt i historickým, parním vlakem.

V okolí, jak jsem již zmiňoval výše, je nespočet turistických cílů. Historické město Jindřichův Hradec okouzlí každého. Kromě majestátního hradu / zámku a domů v historickém centru doporučuji výšlap na věž kostela Nanebevzetí P. Marie, odkud je skvělý výhled na celé město, případně procházku podél Nežárky pod hradem.

Z dalších lákadel v okolí zmíním ještě zříceninu hradu Landštejn, zámek Červená Lhota, malinko vzdálenější pak Telč nebo Třeboň.

Cílem (nejen) pro děti by měl být Zoopark Na Hrádečku v Dolní Pěně (jižně od JH). Za Valtínovem (nedaleko Kunžaku) pak vede pěkná Naučná stezka na Ďáblovu prdel 🙂 (skalní útvar ve tvaru lidského pozadí). Po cestě rozhledna U Jakuba s parádním dětským hřištěm.

Loužek – kemp Zrcadlová koza

V květnu 2019 jsme v komorním složení vyjeli směr Turnov, nedaleko něhož se nachází kemp (tábořiště) Zrcadlová koza. Jde vlastně spíš o vodácké tábořiště na břehu řeky Jizery, u něhož se nachází známá restaurace (penzion) s vnitřním i venkovním posezením, krásně vybaveným dětským hřištěm a zvířecím koutkem. Kozy běžně lezou z koutku ven a prohání se i po stolech 🙂

Hlavní cíl výpravy byl tentokrát rafting na Jizeře z Malé Skály do Dolánek u Turnova. Do Malé Skály jsme dojeli autem (dá se např. i na koloběžkách a zpět po řece na raftu, ale nato jsme v té době měli ještě malé děti). Start byl přibližně naproti Boučkovu statku, 500 metrů za jezem. Trasa měřila 8 km, bez jediného jezu a s raftem vhodná prakticky pro úplné začátečníky. Voda tekla hodně pomalu, přes suché léto je pak téměř stojatá. Po dojetí do cíle jsme zpět pro auto jeli vlakem.

V neděli jsme pak podnikli výlet na Hruboskalsko. Český ráj obecně je destinace, kterou hodně navštěvujeme a rozepisuji se o ní i jinde, takže sem už nebudu další info přidávat.

Čistá v Krkonoších – kemp Slunečná

Do kempu Slunečná nedaleko Vrchlabí jsme zavítali v srpnu 2019. Přes probíhající prázdniny bylo počasí spíše podzimní a výlety jsme tomu museli hodně přizpůsobit.

Plusové body kemp sbírá za pěkné prostředí a super výchozí bod pro výlety do Krkonoš. Mínusové naopak za špinavé sociálky, neudržované dětské hřiště a zelenou vodní nádrž (i když je pravda, že tu ani majitel sám neprezentuje jako vhodnou ke koupání).

Z výletů jsme absolvovali Stezku korunami stromů pod Černou horou, ta určitě stojí za návštěvu. Na druhou stranu je jich po republice už několik (další Lipno, Dolní Morava nebo Beskydy) a všechny jsou si dost podobné.

Na další pěkný výlet jsme se vydali do Velké Úpy. Vyjeli jsme lanovkou nahoru na Portášky, kde se děti vyřádili v herní krajině Pecka. Pak jsme pokračovali lesem směr Růžohorky, po cestě děti trhaly borůvky, a na Růžohorkách jsme si dali vyhlášené borůvkové knedlíky.

Co bych naopak nedoporučil, to je Aquacentrum Jánské Lázně. Když venku panuje v létě vlezlé podzimní počasí a vy se rozhodnete se jít zahřát aspoň do bazénů, tak určitě ne sem. Voda zde má teplotu plaveckého bazénu (ač je relaxační), jediná teplejší voda byla ve výřivce, která byla logicky obsazená ostatními promrzlými turisty.