Tábořiště Svitačka

Již šestou sezónu jsme 19. května zahájili přímo pod zříceninou hradu Trosky v samém srdci Českého ráje. Strategická poloha předurčovala k výletům po celém CHKO (přesto, že už tuto oblast máme poměrně slušně prošlapanou…).

Počasí nás tentokrát mělo rádo a vyšlo na květnové poměry parádně. Celý prodloužený víkend bylo slunečno s teplotami lehce nad 20 stupňů Celsia. Malinko chladnější bylo sobotní ráno (cca 7 stupňů), ale všichni bez problému vydrželi.

Kemp jako takový se nachází na okraji lesa a přírodní rezervace Apolena. Děti si všudypřítomnou přírodu opravdu užívaly.

Ubytování je možné jak ve vlastních stanech a karavanech, tak i v 1 ze 3 již připravených týpí. Vybavení kempu je poměrně skromné, ale plně dostačující (nechybí čisté sociální zařízení se sprchami, kuchyňka nebo dětské hřiště). Stravování je možné buď z vlastních zásob nebo v blízkých restauračních zařízeních. 400 metrů od kempu leží 2 hospůdky (Křenovský šenk a obecní hospoda v Troskovicích). Prvně jmenovanou jsme vyzkoušeli a rozhodně nezklamala.

Tábořiště Svitačka je rodinný kemp obklopený skalami a skýtající super výhled na ikonu Českého ráje – Trosky. Majitelé ochotní a nápomocní, celkově hodnotím velice pozitivně a někdy v budoucnu se sem musíme vrátit.

VÝLETY

Zlatá stezka Českého ráje a Trosky

Po tradiční sobotní snídani pod přístřeškem mezi stany jsme se rozhodli (hodně ambiciózně) pro relativně náročnou túru (především vzhledem k věku nejmladších účastníků (4-5 let)).

Od kempu jsme vyrazili po červené značce směr rybník a chata Nebákov. Po cestě nám zrychlil krok včelí roj visící na stromě u osady Žďár, naštěstí se vše obešlo bez úhony. U Nebákova přišla na řadu první občerstvovací zastávka. Po krátké přestávce se pokračovalo dále k Podsemínskému rybníku a ke křižovatce se žlutou značkou.

Dále jsme se dali po žluté doprava a postupně přešli kolem Věžického rybníka, rybníka Krčák až k rybníku Vidlák, kde následovalo další občerstvování. Byla cca 1 hodina po poledni a všichni již byli silně hladoví, žel u Vidláku měli pouze ne zrovna dobře vypadající fast food, na který se navíc dlouho čekalo. Po náročném hlasování bylo rozhodnuto pokračovat ješte 2 km do kopce pod hrad Trosky, kde jsme se hned v první restauraci konečně najedli.

Po doplnění sil jsme museli ještě na hrad, protože by byla velká škoda ho neprozkoumat, když už jsme byli tak blízko. Velkou pochvalu zasloužily všechny děti, že túru zvládly. Na konci dne mi hodinky ukazovaly 20 km a cca 25 000 kroků v nohách. Dětské nohy jich měly určitě ještě mnohem více.

Besedické skály

V neděli jsme pozvolna posnídali, uklidili a sbalili všechny věci, a již v komornějším složení se vydali na kratší (6 km) procházku do Besedických skal (nad Malou Skálou). Besedické skály jsou pro někoho možná méně známé skalní město s hezkými průchody i výhledy. Výlet jsme zakončili obědem v Malé Skále a první kempovačku roku 2023 prohlásili za ukončenou.