Zvíkov Village Kemp
Ke konci prázdnin roku 2022 (18.-21.8.) jsme vyrazili opět po roce směr jižní Čechy, konkrétně k soutoku Otavy a Vltavy, kousek od hradu Zvíkov, do relativně novějšího kempu modernějšího střihu Zvíkov Village.
Kemp podle své prezentace na webu i hodnocení měl být vrcholem sezóny a naše očekávání byla vysoká. Obávali jsme se pouze předpovědi počasí, která „slibovala“ od pátečního večera déšť. Ve čtvrtek a téměř celý pátek jsme si užili ještě letní počasí, v pátek večer ale bohužel předpověď vyšla a pršelo s nějakými přestávkami prakticky až do nedělního odjezdu. Z tohoto pohledu šlo asi o naše nejnáročnější kempování za celých 5 sezón.
Zvíkov Village je velikostí menší kemp umístěný na skále asi 25 výškových metrů nad řekou Otavou těsně před soutokem s Vltavou. Ubytovat se dá ve srubech, chatkách, karavanech nebo stanech.
Na každé straně kempu mají ubytovaní k dispozici jeden občerstvovací kiosek, v tom větším s terasou se dá i regulérně najíst včetně jiných než smažených jídel. Ten druhý, menší, se nachází u písečné pláže a koupacího jezírka, které bylo značně zelené během naší návštěvy.
Krom dětského hřiště a několika ohnišť musím vyzdvihnout sociální zařízení a kuchyňku. Sociální zařízení bylo na úrovni 3* hotelu a to jak úrovní, tak pravidelným úklidem, navíc bylo možné si i vyprat prádlo v pračce. Sprchy byly v ceně ubytování, takže nemusíte řešit žádné žetony apod. Velkým plusem kempu je možnost platby kartou prakticky kdekoliv, což stále není v českých kempech běžným standardem.
Celkově moc hezký kemp, který určitě stojí za návštěvu.
VÝLETY
Zážitkový park Zeměráj
Asi 20 km jízdy autem od kempu za obcí Kovářov jsme objevili zajímavý zážitkový park, kde si na své přišli dospělí i děti. Jde o jakési muzeum v přírodě, které zábavnou formou přibližuje fungování přírody a člověka v ní od dob dávno minulých.
Výčet atrakcí zde je opravdu dlouhý a určitě se nedá vše projít během hodiny. Začali jsme u dětské miniaturní vesničky a pokračovali na paleontologické naleziště, kde si děti zahrály na archeology a vyhrabaly několik artefaktů.
Dětská vesnička
Dále si děti prošly bludiště, vlastnoručně vyrobily amulet a přešly do středověké vesnice, kde se dozvěděly, jak fungovala tehdejší řemesla a řemeslníci (většina z nich už dnes zapomenutá).
Bludiště Středověká vesnice
Po prozkoumání řemesel jsme za vesnicí narazili na stezku naboso, která nás hodně překvapila nejen svojí délkou 1 km (ta bude asi dost ojedinělá v ČR), ale i borovými šiškami 🙂 Ještě jsme samozřejmě vyzkoušeli místní restauraci ve stodole, venkovní hřiště i zastřešenou hernu a velkou stromovou houpačku.
V pátek jsme ještě (než přišel déšť) po návratu do kempu vyrazili pěšky na hrad Zvíkov (cca 1 km), v plánu byla i okružní plavba lodí, ale dorazili jsme k přístavišti pozdě a poslední letošní loď nestihli (kvůli opravě přehrady se z ní masivně upouštěla voda a další plavby už nebyly možné).
Zvíkov
U soutoku Vltavy a Otavy
Protivín a Písek
Na sobotu jsme po snídani měli v plánu indoorové výlety, ke kterým nás víceméně donutilo počasí.
Jako dobrý nápad se zdála relativně nedaleká krokodýlí zoo v Protivíně. Musím říct, že těchto plazů zde mají asi unikátní počet na české poměry. Pro někoho, kdo je skalní fanoušek krokodýlů, je návštěva této zoo prakticky nutnost. Pro nás to byl zajímavý zážitek, ale vracet se sem znovu asi úplně nebudeme. Zoo jsme prošli za cca 20 minut a z toho pohledu výše vstupného nedává moc smysl (jiná věc je, že krokodýli mají velkou spotřebu potravy a musí se jim vydatně topit).
Z Protivína jsme se ještě přesunuli do města Písku. Zde jsme si po obědě za občasného pršení prošli historické centrum a okolí Otavy. Chtěli jsme taky využít služeb dětské indoorové herny Sladovna, ale vzhledem k dešti byla plně obsazena.
Sochy z písku Kamenný most Putimská brána
Hornické muzeum
Ze soboty na neděli jsme ve stanech přečkali poměrně vydatné deště a po snídani začali všechno balit. Balení samotné probíhalo za občasného deště a po příjezdu domů jsem strávil ještě nějakou tu hodinu čištěním, sušením a znovu balením všech věcí, ale to bych předbíhal…
Při zpáteční cestě jsme odbočili ještě do Příbrami, kde bylo v plánu Hornické muzeum. Vybrali jsme prohlídkový okruh zahrnující mmj. jízdu důlním vláčkem. Nutno podotknout, že Hornické muzeum nám poskytlo lepší zážitek než krokodýlí zoo a za výrazně nižší vstupné.