Kemp Zelené údolí

Druhá štace v roce 2020 byl kemp Zelené údolí u Mladějova (kousek do Sobotky i Jičína). V našem termínu (2.-5.7.) bylo slušné počasí s teplotami přes den do 25 stupňů a v noci mezi 12 a 15 stupni. Deštivo jsme měli pouze ve čtvrtek, kdy lehce po poledni přišly 2 slušně zalévací sprchy. V té době jsme naštěstí měli už vše postaveno a byli na výletě v Jičíně, kde jsme se schovali.

Kemp Zelené údolí se nachází kousek za obcí (cca 600m od návsi) v malebném prostředí kolem potoka Žehrovka. Jde o menší kemp se dvěma bazény (dětský s hloubku do 1m a větší se standardní hloubkou). Bazény jsou napájeny z hlubinného vrtu, voda byla poměrně studená. Kemp dále disponuje dětským hřištěm (mmj. s nafukovací trampolínou), menším pláckem na animace (různá cvičení v sezóně), restaurací a nově (2018) zrekonstruovanými sociálkami.

Kromě ubytování ve stanu se nabízí i možnost spát ve vlastním karavanu nebo v chatkách různé velikosti a úrovně.

První prázdninový víkend, který jsme vybrali, se ukázal jako dost náročný test, především pro personál celého kempu. Od čtvrtka bylo v kempu poměrně dost plno, ale od pátku byl prakticky narvaný k prasknutí.

Údolí, do kterého je kemp zasazen, má moc příjemnou atmosféru. Ceny v kempu jsou řekněme průměrné. Plusem jsou bazény, které pravidelně denně čistí bazénový vysavač.

Zřejmě kvůli obsazenosti kempu bylo ale řada věcí, které by se daly výrazně vylepšit. Sociální zařízení bylo celkem zabahněné, i když chápu, že se nedá nonstop udržet perfektní, zvlášť když je venku mokro. Např. v neděli ráno, ale chyběl toaletní papír téměř na všech záchodech. Na jídlo se o víkendu v restauraci čekalo klidně hodinu, a to tam měli pouze smažené pokrmy. Mimochodem úroveň restaurace byla tristní, doporučuji chodit na jídlo do vesnice. Na návsi se nachází 2 restaurace vedle sebe a obě vaří výrazně lépe než ta v kempu, přitom cenově nejsou až tak rozdílné.

Celkově mám z kempu takové smíšené pocity a pokud mám srovnávat např. se Sobotkou, kde jsme byli v roce 2019 a která má stejného majitele, tak doporučuji jet spíš tam. Byli jsme tam sice těsně před prázdninami, takže obsazenost nebyla taková, ale minimálně to jídlo bylo na výrazně lepší úrovni.

VÝLETY

Jičín

Pohádkové město Jičín určitě stojí za návštěvu, má co nabídnout hlavně ve chvílích, kdy kvůli nepříznivému počasí nadávají smysl výšlapy do okolních skal.

Rumcajsův svět na Valdštejnově náměstí představuje interaktivní modely na motivy pohádky o Rumcajsovi od Radka Pilaře.

Rumcajsova ševcovna nedaleko od Valdštejnova náměstí pak zase ukazuje jak žil a bydlel Rumcajs, když se živil jako švec (předtím, než se přestěhoval do jeskyně v lese Řáholci 🙂

Pěkný výhled na město je z Valdické brány, která odděluje obě historická náměstí v Jičíně. Vyhlídkový ochoz je umístěn ve výšce 32m a musíte k němu zdolat přes 150 schodů. Nahoře ve věži se pravidelně pořádají výstavy.

Rybník Doly

Pěší výlet přímo z kempu k rybníku Doly byl trošku znouzecnost, protože jsme se kvůli vysoké obsazenosti kempu oprávněně báli, že pokud vyjedem autem od stanu, tak už ho večer nebude kam zaparkovat.

Vyrazili jsme z kempu nejdřív po červené, v Mladějově pak po modré. Jde o příjemnou procházku v údolí, které obepínají skály. Od malebného rybníku jsme se zpátky vydali po neznačené cestě přes osadu Pařízek a kolem zámku Mladějov.

Celý nenáročný okruh měří 4,5 km. Pro zdatnější turisty s většími dětmi se dá pojmout jako celodenní výlet až na hrad Trosky (5,6 km jedna cesta).

Příhrazské skály

Na sobotu jsem vybral záměrně ménně známé ale krásné Příhrazské skály. Český ráj je moje srdcová záležitost, ale pokud se chcete vyhnout přecpaným skalám nedoporučuji jezdit v hlavní turistické sezóně do profláknutých lokalit, jako jsou Prachovské skály, Hruboskalsko nebo Drábské světničky.

Příhrazy jsou asi 20 km od kempu, pohodlně se dá zaparkovat na velkém parkovišti na kraji obce.

Od parkoviště jsme vyrazili po červené směr Krásná vyhlídka, tato polovina okružní cesty je náročnější s výšlapy do kopců několika žebříky (schody) ale zvládnou ji i menší děti. Na Vyhlídce jsme si dali výborný oběd, zmrzlinu a omrkli tamější minizoo s domácími zvířaty. Zpět jsme šli po modré, po odbočení na Příhrazy po žluté. Celý okruh měří 5 km. V hospodě v Příhrazech si můžete koupit (i s sebou) výborné pivo z pivovaru Turnov.

Kdo bude mít chuť může si přidat ještě výše zmiňované Drábské světničky (z Krásné vyhlídky vzdálené 1,5 km). Po cestě projdete tzv. Studeným průchodem. Úzká soutězka s až 15 metrů vysokými skalními stěnami má své specifické mikroklima, kdy ani v nejteplejších letních dnech teplota nepřekročí 10 stupňů Celsia.

Další výlety do Českého ráje najdete ještě ve článku o kempování v Sobotce.

Skokanské můstky Lomnice

Poslední den jsme se po sbalení všech věcí vydali směr Lomnice nad Popelkou, kde se nachází skokanské můstky.

Na můstcích je umělý povrch, který si hodně užili děti, když vybíhaly proti svahu a sjížděly ho po zadku dolů. Na nejvyšším můstku je umístěna rozhledna, ze které je perfektní výhled až na hřebeny Krkonoš.

Po cestě domů jsme se stavili na oběd v Ploužnici (5 km od Lomnice). Hostinec na Ploužnici vřele doporučuji, šlo o nejlepší jídlo za celé 4 dny.