Ke konci května jsme se vydali na první kempování v roce 2020. Sezóna začala trochu zvláštně, šlo vlastně o první týden po uvolnění vládních opatření v souvislosti s epidemií covid a první týden, kdy provozovatelé kempů mohli otevřít svoje plochy pro veřejnost.

Počasí bych ke konci května čekal o něco lepší, do rána bylo cca k 7 stupňům Celsia, ale dalo se ve stanu vydržet. Přes den bylo průměrně cca 14 stupňů. Naštěstí nám alespoň téměř celé 4 dny nepršelo (až poslední den v neděli začalo lehce pršet, když jsme se chystali balit stany.

Family kemp

Navštívili jsme Family kemp ve Starých Splavech (dříve známý jako Andrea kemp). Jde o menší kemp na severní straně Máchova jezera s vlastní písečnou pláží. Kemp se rozprostírá v borovém lese, skoro bych si i připadal jako na Makarské riviéře v létě, jen ta teplota vzduchu a čistota vody tomu neodpovídala 🙂

Kemp nabízí kromě možnosti postavit si vlastní stan i ubytování v jejich stanech včetně glampingu (nadstandardně vybavené stany s nábytkem, který máte např. běžně u vás v ložnici), dále možnost přespání v bungalovech, apartmánech a samozřejmě i karavanech. Za příplatek si můžete svůj stan nebo karavan postavit přímo na pláži.

Pro děti je v areálu relativně velké množství vyžití – velké dětské hřiště s mnoha herními prvky, trampolína nebo šlapací autíčka (poslední 2 jmenované za poplatek). Dále se dá půjčit např. člun nebo šlapadlo a vyrazit přímo na jezero.

Vedle recepce funguje obchod, kde se dají zakoupit potraviny na snídaní a také vlastní restaurace. Sociální zázemí (sprchy a WC) fungovalo v pořádku, úklid probíhal denně, sprchy dokonce úplně zdarma.

Ceny v kempu jsou řekněme poměrně nadstandardní ve srovnání s jinými, na druhou stranu čistota byla v pořádku, sprchy zdarma a ještě jsme dostali do zápůjčky ohniště po celou dobu pobytu zdarma 🙂

VÝLETY

Vrchbělá

Sportovně-rekreační areál Vrchbělá se nachází cca 20 km od kempu za městem Bělá pod Bezdězem. Nabízí opravdu široké možnosti vyžití pro všechny věkové skupiny.

Nacházi se zde obrovské dětské hřiště, kde nechybí 2 nafukovací trampolíny zapuštěné do země, 2 lanovky, prolézací hrad a spoustu dalšího. Dále se v areálu nachází minizoo s pštrosy, lamami, kozami a ovcemi, lanový park, vymakaná venkovní posilovna a 2 vyasfaltované okruhy pro kola a inline brusle v celkové délce 7,5 km. Třešničkou na dortu je restaurace, kde skvěle vaří, navíc za rozumné peníze.

Vyhlídka na Máchovo jezero

Nejlepší vyhlídka na jezero se nachází pod vrcholem kopce Borný na severní straně jezera. Od kempu se vydáte doprava po naučné stezce Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku, poté na křižovatce pod Borným zahnete doleva. 1 cesta je 2 km dlouhá a zvládnou ji v pohodě předškolní děti. Vyhlídka zato určitě stojí a pokud budete v tomto kempu nebo poblíž, tak byste tento výlet neměli vynechat.

Kokořín

Malebný hrad Kokořín vytesaný do pískovcových skal by také neměl ujít Vaší pozornosti. Od kempu je vzdálen cca 30 km, když jsme k němu jeli, byla po ceste zrovna objížďka. Z hlavního parkoviště pod hradem je to nahoru pár minut pěšky, děti se zabaví už po cestě na skalách. Na hradu samotném doporučuji koupit druhý prohlídkový okruh, který spočívá ve vystoupání na věž, ze které je pěkna vyhlídka na hrad samotný. Klasické prohlídkové okruhy s dětmi většinou neabsolvujeme, protože jsou dlouhé a po několika minutách pro děti nudné. Na některých hradech se naštěstí začínají objevovat dětské okruhy, které bývají výrazně kratší a postavené tak, aby se děti nenudily.

Muzeum Čtyřlístek

Muzeum se nachází na zámku v Doksech, autem se dá parkovat na náměstí v Doksech, případně pěšky je to 7 km od kempu, což pro menší děti moc není. Muzeum se skládá vlastně jen z jedné větší místnosti a pro některé rodiče bude nostalgickou vzpomínkou na jejich dětství, možná silnější než zážitek pro děti samotné.

Hradčanské stěny

mapa

Severovýchodním směrem od kempu se nachází obec Hradčany (součást města Ralsko na okraji bývalého vojenského prostoru). Po zaparkování v obci se můžete vydat na okružní procházku po naučné stezce Jeřáb. Stezka vede borovým lesem s pískovcovými skalami a měří cca 4 km (nenáročná trasa vhodné i pro malé děti). Zároveň doporučuji cca 500m dlouho odbočku na Hradčanskou vyhlídku. Tato oblast opravdu stojí za návštěvu, navíc o ní moc lidí neví, takže i trochu stranou velkého turistického ruchu.